Czas na wnętrze

W ramach Tygodnia Mózgu prezentujemy teksty autorstwa Dana Siegela, światowej klasy badacza mózgu i umysłu. Dziś fragment o czasie wewnętrznym.

Czas wewnętrzny (time-in) to sposób, w jaki rozważamy wewnętrzną naturę naszego życia psychicznego i doznań płynących z ciała. Czas ten pozwala nam dostrzegać uczucia, myśli, wspomnienia i przekonania, jak również intencje, nadzieje, sny, nastawienie i tęsknoty. Udowodniono, że regularne praktykowanie czasu wewnętrznego stymuluje wzrost wielu włókien w mózgu, zwłaszcza pełniących funkcje integrujące, regulujących uwagę, emocje i myślenie. Ta praktyka rozwija zdolność empatii i współodczuwania.

Czas wewnętrzny to czas poświęcony na refleksję nad naszym wewnętrznym światem. Prostym sposobem na to jest przesiewanie umysłu, kiedy pozostajemy uważni na wrażenia, wyobrażenia, uczucia i myśli. Na stronie DrDanSiegel.com można dowiedzieć się, jak uważnie oddychać w prostych ćwiczeniach zbliżających do tu i teraz [tam znajdziecie Państwo opis ćwiczeń wymienionych w dalszej części tekstu – M.Cz.]. A gdy uda się zwiększyć zdolność skupiania uwagi w drodze kilkutygodniowych ćwiczeń, jesteśmy gotowi na nieco większe wyzwanie, tj. ćwiczenie, które integruje świadomość – Wheel of Awareness. Czas wewnętrzny można sobie wziąć na rozmaite sposoby – czas, który wspomaga rozwój mózgu i dobry stan umysłu. A i związkom, w które wchodzimy, się to przyda.

Niezwykłe jest to, że uważność na czas wewnętrzny, rozwijająca stan obecności w każdych okolicznościach życiowych, pomaga również podnosić poziom telomerazy, czyli enzymu, który naprawia i utrzymuje w dobrej kondycji końcówki chromosomów, dzięki czemu komórki ciała są żywe i zdrowe. To nie żart – czas wewnętrzny sprzyja naszym komórkom! W dodatku nasz układ odpornościowy będzie działał sprawniej, będziemy mieli więcej energii, a do wyzwań życiowych będziemy podchodzili bardziej dynamicznie, bo zmienią się określone ścieżki w mózgu. Całkiem nieźle jak na powszednią praktykę czasu wewnętrznego i przyglądanie się naszemu życiu psychicznemu!

Cytat pochodzi z książki „Brainstorm”. Tłumaczenie Michał Czernuszczyk

Michał Czernuszczyk

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *