Prof. Jerzy Vetulani o psychoterapii

Jerzy VetulaniPiękno neurobiologii, Wydawnictwo Homini 2011

Jerzy Vetulani - Piękno neurobiologii

Jerzy Vetulani – Piękno neurobiologii

W braku skutecznych terapii „materialnych” powstała – głównie pod wpływem Zygmunta Freuda (1856-1939) – psychoterapia analityczna. Psychoterapia rozwinęła się szybko, powstało w jej ramach wiele nurtów i szkół. Przyczyną tak dużej popularności, a zarazem słabości psychoterapii jest fakt, że nie jest to dziedzina naukowa w sensie – jak mówimy – popperowskim (od nazwiska filozofa nauki Karla Poppera). Inaczej niż w naukach ścisłych, wielu twierdzeń różnych szkół terapeutycznych nie sposób sfalsyfikować, to znaczy nie można wymyślić testu, który sprawdziłby ich słuszność. Ten brak możliwości weryfikacji nie oznacza, że w wielu wypadkach psychoterapia nie jest bardzo pomocna i skuteczna. Ale neurobiolodzy podchodzili do niej zawsze bardzo nieufnie.

str. 36-37

 


Współczesne metody obrazowania pracy mózgu udowodniły, że skuteczna psychoterapia powoduje takie same zmiany w aktywnościu mózgu, jak skuteczna terapia lekami. Nasza wiedza o mózgu mówi nam obecnie, że słowo, a właściwie przekazywane przez słowo uczenie się, powoduje wyraźne, wymierne, materialne zmiany w strukturze mózgu. Terapia poznawcza czy środowiskowa przebudowuje mózg równie skutecznie, co terapie „materialne”, a może i skuteczniej. Zwłaszcza jeżeli popatrzymy na zaburzenia umysłu jeszcze z innej strony, uważając je za konsekwencję upośledzenia plastyczności mózgu – zmian strukturalnych utrudniających adekwatne dostosowanie się do wymogów zmiennego środowiska zewnętrznego, tak materialnego, jak i społecznego.

Tak więc mimo olbrzymich postępów psychiatrii biologicznej, psychoterapia gra wciąż istotną rolę w leczeniu schorzeń psychicznych. Terapia poznawczo-behawioralna i terapia interpersonalna są skuteczne, a w niektórych chorobach, takich jak depresja, terapie łączone prowadzą do lepszych wyników niż pojedyncze.

str. 42

Michał Czernuszczyk

One Comment

  1. Sama przeszłam psychoterapię jako dziecko (chorowałam na anoreksję). Trafiłam na cudowną Panią terapeutkę która wyciągnęła mnie z tego, mogę teraz śmiało powiedzieć, że jestem zupełnie zdrowa. A moje doświadczenia skłoniły mnie do szkolenia się w tym zawodzie. Studia psychologiczne za mną, teraz szkolę się na psychoterapeutę. W między czasie zapisałam się na szkolenie z terapii zaburzeń odżywiania w Centrum CBT w Warszawie, zaczynam od czwartku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *