Myślisz o udziale w grupie terapeutycznej? – od czego zacząć

Udział w grupie poprzedza się – jak większość form psychoterapii – konsultacjami, czyli spotkaniami wstępnymi, w czasie których można ze specjalistą porozmawiać, po co i dlaczego chce się podjąć psychoterapię, a także sprawdzić, czy ta forma pomocy wydaje się optymalna.

Poznanie terapeuty

Konsultacje są zaskakująco istotnym etapem kontaktu – pozwalają się poznać, przekonać, czy danego psychoterapeutę uważamy za wystarczająco dobrego, by nam pomóc, a także czy zwyczajnie czujemy się odpowiednio bezpiecznie, by dzielić się z nim sprawami, które budzą trudne uczucia i często wiążą się z rozmaitego rodzaju dyskomfortem.

Omówienie wyobrażeń, nadziei i obaw

W przypadku psychoterapii grupowej konsultacje stanowią okazję, by „na sucho” porozmawiać o naszym wyobrażeniu psychoterapii grupowej (zawsze takie mamy, choćbyśmy terapię podejmowali po raz pierwszy) i o tym, jak to wyobrażenie ma się do tego, co proponuje terapeuta czy dany ośrodek. Pytania, które mogą się pojawić przy takiej okazji, to: jacy ludzie zgłaszają się do grupy? Na jakie efekty można liczyć? Na ile moje obawy dotyczące grupy są uzasadnione?

Zasady grupowe

Ważną częścią rozmowy konsultacyjnej jest omówienie zasad grupowych. Chodzi przede wszystkim o zasadę poufności i obecności – pod linkami można przeczytać, jak te zasady funkcjonują w grupie młodzieżowej.

Niezmiernie istotnym elementem rozmowy o zasadach jest kwestia kończenia terapii. Jak odchodzi się z grupy? Kiedy warto realizować chęć odejścia, a kiedy pozostać w grupie i przyglądać się tej pokusie jako sposobowi na unikanie bliskości i powtarzanie przynoszącego cierpienie scenariusza? W czasie konsultacji warto na pewno omówić pozytywne scenariusze, to jest takie, w których doświadczamy ulgi, a grupa przynosi nam widoczne korzyści. Równie ważna jest rozmowa o rozczarowaniu grupą – jeżeli poprzedzimy udział w grupie refleksją na temat, w jakich okolicznościach możemy chcieć odejść, będziemy mogli przywołać tę świadomość w trudnych momentach, a także spodziewać się szczególnego wsparcia ze strony prowadzącego.

Ile konsultacji przed grupą

Często praktykowanym rozwiązaniem jest z góry ustalona liczba konsultacji poprzedzających wejście do grupy – na ogół jedna bądź dwie. Ja jednak jestem zdania, że udane konsultacje bardzo procentują na rzecz pacjenta w trakcie właściwej terapii, dlatego zachęcam do umawiania się na dowolnie wiele spotkań wstępnych zarówno po to, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jak i w przypadku, gdy początek grupy jest odległy w czasie, a osobisty kontakt z terapeutą może stanowić dodatkową inspirację i podtrzymać chęć wzięcia udziału w przedsięwzięciu.

Michał Czernuszczyk – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Michał Czernuszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *