Kiedy NIE warto korzystać z psychoterapii grupowej

Odpowiedź, jakiej na tytułowe pytanie mogliby udzielić niektórzy psychoterapeuci grupowi, np. Irvin Yalom, brzmi: psychoterapia grupowa jest skuteczną formą pomocy przy wszelkich trudnościach psychicznych, jeśli tylko wystarczająco uważnie wybierać konkretną grupę. Przy ocenie przydatności konkretnej grupy mogą pomóc odpowiedzi na następujące pytania.

  • Czy tematyka grupy wydaje się korespondować z motywacją osoby, która chce dołączyć do grupy? Np. inne grupy przeznaczone są dla osób uzależnionych, inne dla chorych na anoreksję, a jeszcze inne dla nastolatków wchodzących w dorosłość.
  • Czy decyzja o dołączeniu do grupy wiąże się z ostrym, nagłym kryzysem sytuacyjnym? Jeśli tak, grupa może nie być optymalną formą pomocy, w odróżnieniu od pomocy indywidualnej lub rodzinnej.
  • Czy deklaracja uczestnictwa jest równoznaczna z możliwością bycia na każdej sesji, od początku do końca? Ten pozornie błahy aspekt jest w praktyce bardzo istotny. Spóźnienia i nieobecności na sesjach są poważną przeszkodą w pracy grupy, wpływając na wszystkich uczestników, a nie tylko na spóźnionego/nieobecnego. Uniemożliwiają bowiem budowanie poczucia stabilności i bezpieczeństwa, koniecznego do prowadzenia intymnej i emocjonującej rozmowy.
  • Czy terapia grupowa jest jedyną formą terapii, w jakiej aktualnie uczestniczy zainteresowany? Druga terapia, np. terapia indywidualna, może stanowić wsparcie konieczne do uczestnictwa w grupie, jednak z byciem w równoległych terapiach wiąże się niebezpieczeństwo odreagowywania napięcia związanego z jedną z nich w drugiej. W praktyce może to oznaczać, że milczący uczestnik grupy poświęca swojej sesje indywidualne na omawianie spraw grupowych, przez co ani nie korzysta z grupy, ani z drugiej formy pomocy, ale traci też motywację do zmiany strategii i większego zaangażowania w daną formę.

Na ogół wstąpienie do grupy poprzedza jedno bądź kilka spotkań z prowadzącym. W czasie takich konsultacji można omówić wszelkie wątpliwości. Dobre przygotowanie w dużej mierze przyczynia się do podniesienia skuteczności psychoterapii. Dlatego warto wybrać się na konsultację, nawet jeśli mamy sporo wątpliwości.

Michał Czernuszczyk – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor-aplikant Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do książki, z której korzystałem pisząc ten tekst:

Irvin Yalom, Molyn LeszczPsychoterapia grupowa. Teoria i praktyka, tłum. Robert Andruszko, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006

Michał Czernuszczyk

One Comment

  1. Dlatego tak ważny jest dobór uczestników grupy, na który warto poświęcić więcej czasu. Motywacja, gotowość zaangażowania przez określony czas trwania grupy i badania swoich interakcji wydaje się ważniejszy od samego zaburzenia/problemu, z jakim uczestnicy się zgłaszają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *